Czy znasz tradycyjną łamigłówkę, która zdobyła popularność na całym świecie? Poznaj genezę tradycyjnej gry, która uprzyjemni moment i da całą masę satysfakcji. Postaw na umysłowy trening, który przybliży Cię do poprawy umiejętności matematycznych i logicznych. Spróbuj swoich sił w sudoku, a przekonasz się, że to wcale nie jest takie łatwe.
Pozory często mylą i tak jest również w tym przypadku. Dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą na czym polega ta zagadka, spieszymy z wytłumaczeniem zasad, aby wszystko było jasne.
Sudoku o co w tym chodzi?
Ogólna zasada to ułożenie cyfr od jeden do dziewięć w odpowiedniej kolejności, czyli takiej żeby w kolumnach i wierszach oraz małych kwadratach, nie powtarzały się cyferki. Brzmi to dość zawile, ale wystarczy sobie wyobrazić ciąg liczb jednocyfrowych w losowej kolejności. Każde pole to inna cyfra, która nie może zostać zduplikowana w linii pionowej, poziomej, a także małym kwadracie. Pozornie ułożenie takiej ilości liczb wydaje się dziecinnie łatwe, ale wszystko zależy od tego, jaką konfiguracje zostawili nam twórcy sudoku. Im mniej liczb mamy na początku, tym trudniej dobrać kolejne i ułożyć całość.
Jak wygląda pole do wpisywania cyfr?
Każdy widział kwadrat podzielony liniami. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pola w linii mają po dziewięć pól, zarówno w pionie, jak i poziomie. Co więcej, mały kwadrat również podzielony jest na dziewięć pól, a liczba małych kwadratów to dziewięć. Tylko taki podział gwarantuje zachowanie odpowiedniej liczby kratek, aby wszystko mogło się zgadzać. Można rzecz, że proporcje zostały zachowane z należytą starannością.
Z pewnością zastanawiasz dlaczego warto układać sudoku lub odbierasz to jako stratę czasu. Okazuje się, że ta łamigłówka świetnie działa na pamięć i korę mózgową. To z pozoru łatwe zajęcie wprowadza w stan skupienia, który działa relaksacyjnie i rozwojowo na organizm człowieka. Poza tym to świetna zabawa w każdym miejscu i każdym czasie. Czy teraz wiesz na czym polega sudoku i dlaczego warto oddać się tej rozrywce w wolne popołudnie?